SZC logo

Debreceni Szakképzési Centrum

OM kód: 203033/002 | 4030 Debrecen, Budai Ézsaiás u. 8/A.

Intézmény logo

Debreceni SZC Baross Gábor Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

HírekKözérdekű adatokKRÉTA
Széchenyi 2020

Projektek

Határtalanul 2018

1. nap


Első úticélunk - egy barátság folytatásaként – az Érmihályfalvi 1. sz Mezőgazdasági Főgimnázium volt, amely partneriskolaként vett részt a Határtalanul program keretében újra iskolánkkal. Testvériskolánk tanulói nagyszerű házigazdaként vezettek végig az iskolájukon, és mutatták meg a szerteágazó iskolai életüket. Ezek után a mi diákjaink vetítették le azt a kisfilmet, amit még hetekkel ezelőtt készítettünk bemutatkozásként. A délelőtt folyamán megtettük az első lépést a közös termék, a kopja előkészületeiben is, hiszen meghallgathattunk egy helyi fafaragó mestert, aki mesélt a kopjafakészítés részfolyamatairól, és hasznos ötletekkel látott el bennünket a kopjafa tervezéséhez, készítéséhez. A délutánt már Nagyváradon töltöttük, ahol az idegenvezető segítségével elsőként az egyházi látnivalókkal ismerkedtünk meg. Körbejártuk Erdély és Románia legnagyobb barokk templomát: a római katolikus székesegyházat, ahol az egyházi múzeumban Szent László hermáját is megtekintettük. Miután megnéztük a római katolikus püspöki palotát buszra szállva ismerkedtünk Nagyvárad további szépségeivel. A nagyváradi vár felfedezését először együtt, majd már kis csoportokban folytattuk, hiszen a különféle érdekességek megnézése kinél-kinél más-más időt igényelt. Számtalan érdekes kiállítótermet néztünk végig a kőtárral együtt, és nagy örömünkre szolgált, hogy a legtöbb helyen minden magyar nyelven is ki volt írva. A vár bejárása után, kicsit fáradtan újra buszra szálltunk, és tértünk vissza Érmihályfalva melletti szállásunkra. A vacsora elfogyasztása után még játékos feladatokkal szórakoztattak tanáraink bennünket. Forró tea mellett sokáig beszélgettünk.


2. nap


Második napra egy távolabbi, de annál szebb város, a „kincses Kolozsvár” megismerését választottuk célnak. A választás nem véletlen, hiszen Bocskai István fejedelem mellett Mátyás király is a város szülötte, és 2018 Hunyadi Mátyás emlékéve. Az út nagyon hosszú volt, és sajnos több órás késésbe is kerültünk, de a Királyhágón töltött pihenőidőt, a gyönyörű kilátást nem hagyhattuk ki. A Királyhágón fogyasztottuk el az uzsonnánkat. Kolozsvárra jóval az ebédidő után érkeztünk, így először egy belvárosi étterembe mentünk, ahonnan az ebéd elfogyasztása után indítottuk óvárosi sétánkat. Első utunk Hunyadi szülőházához vezetett, ahol egyik társunk tartott előadást Mátyás király életéről. Ezt követően átsétáltunk a város főterére, hogy megcsodáljuk a gótikus stílusú Szent Mihály-templomot. Sajnos nem nézhettük meg teljes egészében, mivel felújítás alatt állt. Majd Kolozsvár másik híres jelképéhez, Fadrusz János Mátyás szobrához jutottunk, ahol több fotót is készítettünk. A régi Hunyadi térre már busszal érkeztünk, itt a Tanítók Háza mellett, a Lucian Blaga Nemzeti Színházat is megtekintettük. Kolozsvár történelméről, és további nevezetes épületéről már a lemenőn nap fényénél a buszon tartott kiselőadást idegenvezetőnk. Az igazán hosszú, és élményekben gazdag nap után mindenki fáradtan került a késő esti érkezés után ágyba.


3. nap


Utolsó napunk első célállomása ismét az Érmihályfalvi testvériskola volt, ahol rövid képes beszámolót tartottunk az elmúlt két nap élményeiből. A búcsút megelőzően, még rövid megbeszélést folytattunk a közös termék – kopjafa – megvalósításának következő előkészületeiről. Az iskolát elhagyva Szatmárnémetibe, köznapi nevén Szatmárba mentünk. A Szamos két partján elterülő város megismerését a kívül már jórészt klasszicista, de belül barokk stílusú római katolikus székesegyház megtekintésével kezdtük, majd építtetőjének, Hám János püspöknek a szobrát néztük meg a templom előtt lévő parkban. Innen a világhírű Tűzoltó - toronyhoz sétáltunk át, ahová sajnos még márciusban nem mehettünk fel. Az egykor tűzvédelmi célokat szolgáló épületről egyik  diáktársunk tartott előadást. A város egykoron legszebb épületét a Pannónia Szállót is felkerestük, mely épület sajnos már évek óta nagyon rossz állapotban van kívül, belül. Szatmárnémetiből utolsó erdélyi állomásunk, Nagykároly felé vettük az irányt. A település romantikus várkastélyának, a Károlyiak rezidenciájának megtekintése igazán méltó befejezése volt kirándulásunknak. A kastély meglátogatása után elbúcsúztunk az idegenvezetőtől és indultunk haza Debrecenbe.

Második utazás:
1. nap

A reggeli órákban megérkeztek testvériskolánk tanulói. Apró ajándékokkal kedveskedünk nekik. . Ezt követően közösen megtervezzünk az együttműködés menetét, az elkövetkező napokban elkészítendő anyagokat, dokumentációkat. A feladatokat felosztjuk az előzetesen kialakított csoportok között. A közös projekt vázlatismertetése után a diákok a feladat ismertetése során felmerült, még tisztázatlan részeket veszik át. Előzetesen tanulmányozzuk, milyen felhasználási helyei lehetnek a kopjafánknak. A csoportok külön-külön elkészítik elképzeléseik alapján a megvalósítandó kopjafa terveit. A nap végén ezeket a terveket közösen górcső alá vesszük és egyesével végigvesszük az egyes tervek előnyeit, hátrányait, költségeit. Szavazás útján eldöntjük, hogy melyik vázlat valósuljon meg. Elfoglalják a szállásukat majd a Nagyerdőre és az Egyetemre megyünk. A délután folyamán ellátogatunk a város főterére, a Nagytemplomba, majd végül az Agóra tudományos élményközpontba is.

2. nap


A mai nap egy utazás Budapestre. Az úton sokat beszélgetünk, énekelünk. Élvezzük egymás társaságát. Az idegenvezetőnk Budapesten már az autóbuszban sok mindent mesél a városról, a látnivalókról. Utunkból nem maradhatott ki a Halász bástya, ahonnan mindenki nagyon élvezte az elénk táruló a csodálatos panorámát. A Mátyás templom legtöbbünk számára már ismerős volt, de voltak köztünk olyanok is, akik most látták először. Itt sok turistával találkoztunk és láthattunk sólyom bemutatót is. A Gellért hegyi szabadságszoborhoz is elsétáltunk. Ez a látnivaló sok ember számára ismeretlen volt. Maga a szobor 14 méter magas, amely talapzatával együtt 40 méter magasra emelkedik. Az emlékmű álló jól látható a főváros számos pontjáról. Az ebédünket a Hősök tere közelében fogyasztottuk el. Este mindenki élményekkel tele, fáradtan pihent le.


3. nap


Elkészítettük a közös termékünket: a kopjafát. Élmény volt együtt dolgozni, sokan sokféleképpen kivették a munkából a részüket. Munkánk befejeztével Hortobágy híres kilenclyukú hídját kerestük fel. Ellátogattunk a Pásztormúzeumhoz, Búcsúzás a testvériskolánktól, majd együttesen elénekeljük a Himnuszt és a Szózatot.

Képeink:

    Határtalanul beszamolo

Letöltés

Partnereink

SZC logo

Debreceni Szakképzési Centrum


Debreceni SZC Baross Gábor Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

4030 Debrecen, Budai Ézsaiás u. 8/A.

Telefon: +36 52 471 798 (iskola)

E-mail: baross@dszcbaross.edu.hu

OM azonosító: 203033/002

Felnőttképzési nyilvántartás száma: B/2021/002418


2024Debreceni SZC Baross Gábor Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium